Şanzıman Yağının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman yağının aşırı ısınmaya maruz kalması veya şanzımanda meydana gelen yağ kaçaklarından dolayı şanzıman yağı bitebilir.

Şanzıman yağ kaçağı genellikle boğaz keçelerinin bozulmasından kaynaklı olarak eksilir veya biter. Şanzıman yağı kaçak oluşturmasa bile zamanla eksilme gösterecektir. Bu gibi durumlarda modern araçlarda ikaz lambaları sürücüyü uyarır. Klasik araçlarda aşırı gürültü, vites geçişlerinde zorlanma, motorun aşırı ısınması ve araçta performans düşüklüğü şanzıman yağının eksildiğinin veya bittiğinin işaretidir. Bu gibi durumlarda mutlaka araç için önerilen şanzıman yağı kullanılarak, tamamlanması veya değiştirilmesi önerilir.

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir? 

Manuel şanzımanlarda, şanzımanın yan tarafından bulunan şanzıman tapası uygun alyan anahtar ile açıldığında, yağı seviyesi tapa yuvasına denk gelmelidir. Eksiğin tamamlanması için tapa seviyesine kadar dolum yapılır. Fazla yağ konulması keçelerin patlamasına neden olacağı için önerilmez. Otomatik şanzımanlarda genellikle şanzıman yan tarafından motor yağ göstergesinde olduğu gibi gösterge çubuğu yer alır. Burada maksimum ve minimum çizgileri şanzıman yağı için önerilen seviyedir. Eksilme görüldüğünde, varsa yağ kaçakları önlenerek, yağ tamamlanmalı veya değiştirilmelidir.