Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman yağı şanzıman dişli kutusu içerisinde bulunan dişli gruplarının, rulmanların ve diğer şanzıman aksamlarının sürtünmesine en aza indirmek, sürtünmeden doğabilecek ısınmayı azaltmak, motordan alınan kinetik enerjiyi şanzıman aracılığı ile diferansiyele sağlıklı bir şekilde iletme görevi üstlenir.

Şanzıman birçok dişli, rulman, keçe gibi ekipmanların yer aldığı dişli kutusudur. Görevi gereği sürekli ağır yüke maruz kalır. Bu nedenle şanzıman yağı, şanzıman için ve araç performansı için büyük öneme sahiptir. Araç cinsine ve modeline göre farklı özelliklerde şanzıman yağları bulunmakta olup, marka olarak da değişik ürün yelpazesine sahiptir.

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir? 

Şanzıman yağının değişim zamanı, aracın cinsi modeli, kullanılan ürünün kalitesi, kullanım koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda araçların önerilen yağ değişim zamanına ve önerilen şanzıman yağının kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Şanzıman yağı aksi önerilmedikçe normal şartlarda 60 bin kilometrede değiştirilmelidir. Ağır koşullarda çalışan araçların şanzıman yağları sızıntı ve yağ kontrollerinde kontrol edilerek kaydırıcı özelliğini kaybetmesi durumunda da, teknik ekip önerilerine göre değiştirilebilir.