Şanzıman Yağı Değişimi

Her 60 bin kilometrede, şanzıman yağın değişmesini tavsiye eder. Bu durumda her 60 bin, 120 bin ve 180 bin kilometrede yağ değişimi yapmak gerekir.

Şanzıman ve Şanzıman Yağı Nedir?

Motorlu araçların hepsinde hızı belirleyen, vites geçişlerinin yapılmasını sağlayan dişliler ve bunların bir arada bulunduğu bir yuva vardır. Bu alana genel olarak şanzıman denir. Şanzıman yağı da söz konusu dişlilerin sorunsuz çalışması için gereklidir. Bu yağ azalabilir, bitebilir ya da dişli sürtünmesiyle ortaya çıkan partiküllerle kirlenebilir. Bu durumda yağı boşaltıp temiz yağ eklemek gerekir.

Şanzıman Yağı Nasıl Boşaltılır?

Şanzıman yağı değişimi işlemi araç modeline göre değişebilir. Ancak basit bir tanımla aracın altında bulunan yağ boşaltma tapası açılarak mevcut yağın boşalması sağlanır. Şanzıman yağ deposu tapası açıldıktan sonra yağı dikkatlice bir kova ya da pet şişeye boşaltmak gerekir. Depo tapası, elle açılması zor bir yapıdadır. Bu iş için genellikle 24mm bir anahtar kullanılır. Diğer yandan söz konusu tapanın da önemli bir görevi vardır ve bazen o da kirden tıkanabilir. Tapanın içi olukluysa mutlaka temizlenmelidir. Yağ iyice boşaltıldıktan sonra yağ yenilenir ve tapa yerine takılıp iyice sıkılır.

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur?

Araç kullanan pek çok kişi, motor yağı değişiminin önemini bilir. Bu konu bir sebeple popülerdir ama aslında motor yağı değişimi kadar şanzıman yağı değişimi de önemlidir. Ancak kullanıcılar için motor yağı değişimi daha yaygın olarak bilinen bir konu olduğundan şanzıman yağı değişimini atlayabilir ya da gereken önemi veremeyebilirler. Söz konusu eksiklik, bir süre sonra aracın şanzıman sistemi arızasıyla kendini fark ettirir.

Şanzıman Yağı Değişimi

 

Şanzıman Nedir ?

Şanzıman nedir, motordan baskı balata ile aldığı dönme gücünü, şaft ve diferansiyele ileten aktarma organıdır. Böylece istenilen tork değerinde iletilen güç, aracın hareketini etkiler. 

Şanzımanın Görevleri Nelerdir ?

Şanzımanın, aracın hızı ve motor gücüne etkisi ile nasıl ivmeleneceği bakımından görevleri bulunur. Tüm şanzıman tiplerinden aynı olan bu görevler şunlardır:

Ümraniye Çıkma Şanzıman

Ümraniye çıkma şanzıman başta olmak üzere daha pek çok farklı ürünün satıldığı Şanzımancı Onur Ustada aradığınız herhangi bir ikinci el çıkma parçayı bulabilirsiniz.

Şanzıman otomobilin içerisinde yer alan bir parçadır. Görevi ise motordan gelen  enerjiyi tekerleklere iletmektir. Aktarılan bu enerji aracın ileri geri hareket etmesinde ve vites değiştirilirken kullanılır.