Otomatik ve Manuel Şanzıman Nedir?

Tuzla'nın en iyi şanzımancı firması şanzımancı onur usta olarak sizlere hizmet vermekten gurur duyuyoruz. İşimizi severek yapıyoruz.


 

Otomatik Şanzıman 

 Kalkış ve Kavrama süreçlerini , aktarma oranlarının seçilmesini, vitese geçilmesini tamamıyla kendi kendine yapan sistemlerdir. Aracın hızını, gaz kelebeği pozisyonuna , yol ve yük şartlarına bağlı olarak viteslerin otomatik değiştirmelerine imkan veren sistemlerdir. Otomatik Şanzıman sayesinde sürücü vites arttırıp ve azaltmasına gerek kalmadan tamamıyla aracın hareket etmesi için araba kendi kendine yapacaktır. Kullanımı çok kolay olan bu sistem sekiz sürüş kademesi sunan bir planet dişli seti ve ayrıca hidrolik ya da elektronik/hidrolik kontrol ünitesi yer alır. Sistemin işleyebilmesi için şanzımanın içindeki parçaların oldukça uyumlu çalışması gerekmektedir.

Manuel Şanzıman 

Bu yapıda debriyaj, fren ve gaz pedalının bulunduğu vites geçişlerinde debriyajın etkin olduğu bir sistemdir . Vites geçişlerinde önce debriyaja basılması gerekir ve vites dişlerini ayırmak gerekir. Başka bir anlatım ile debriyaja basılı iken uygun olan vites seçilir ve gayet hafif bir şekilde debriyaj bırakılır. Manuel şanzımanı kullanan araç sahiplerinde ilk tecrübeleri sırasında zorlanmalarının sebebi debriyajın kavrama noktasıdır. Bu noktaya alışana kadar çok pratikler yapılması gerekebilir ve pratikler sonucu seri kalkışlar yapılabilir. Bu Şanzıman türünde 4 ileri , 5 ileri , 6 ileri ve 7 ileri vitesli şanzımanlar günümüzde görülebilmektedir.