Manuel Şanzımancı ve Şanzıman

Motorun ürettiği gücü, farklı tork değerlerine sahip çeşitli dişliler aracılığıyla tekerleklere aktaran bir dizi parça ve parçadır. Redüktörün çalışma mantığı aşağıdaki gibi basit bir şekilde anlatılabilir. Şanzımanın  ve  çeşitli parçalarının vites oranları, yakıt ekonomisini ve performansı doğrudan etkiler. 

 ŞANZIMANDA HANGİ PARÇALAR VAR? 

Dişli pinyonları, eşleyiciler, contalar ve dişliler.Otomatik şanzımanlara benzer ve farklı olduğu basitçe söylenebilecek şanzımanın ana parçaları bunlardır. 

ŞANZIMANINDA HANGİ HATALAR OLABİLİR? 

Bu, otomatik veya manuel şanzımana bağlı olarak değişebilir. Düz şanzımanın parçaları 
- Dişliler 
- Senkronizörler 
- Ana mil 4 
- Grupp Pinyon 
- Şanzıman çatalları 
- Şanzıman ateşlemeleri 
-Şanzımanın bir parçası 

Şanzıman nasıl değiştirilir?

Şanzıman tamiri uzmanlık bilgisi gerektiren bir konudur. Şanzıman parçasını değiştirmek için öncelikle hangi parçanın arızalı olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu kararda deneyim ve elektronik yardımlar son derece önemlidir. Özellikle yeni nesil birçok araçta şanzıman kaynaklı hataların tespit edilmesi daha kolaydır. Ayrıca Mobil Auto Service, tüm modellerde  çeşitli elektronik  
tanılama yardımcıları kullanır.

KUTULARINDA EN SIK GÖRÜLEN SORUNLAR NELERDİR? 

Bu, diğer parçalarda olduğu gibi dişlide farklı metaller kullanan bir dişli grubudur. Bu parçaların da diğer parçalar gibi yağlanması ve bu yağın bir tankta muhafaza edilmesi gerekir. İki parçalı dişli parçaları arasında keçe benzeri bir conta kullanılmaktadır. Bu malzeme, yağın dişli kutusundan dışarı sızmasını önlemeyi amaçlamaktadır.