Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri

Aracınızda herhangi bir manuel şanzıman arızası meydana gelirse oluşan bu arıza, sizi genelde yolda bırakmaz.

1) Manuel Şanzıman İçerisindeki Diferansiyel Arızası 

Önden çekişli araçlarda manuel şanzımanın içerisinde diferansiyel sistemi de var. Eğer araç, kalkışlarda ya da vites değişim esnasında vuruyorsa arıza buradan kaynaklı olabilir. Ayrıca halk arasında virajlı yollarda da yaşanan bu durum için “diferansiyel ağlaması” denir.

2) Şanzımanın Hasar Alması 

Aracın altında yer almasından dolayı şanzıman, zaman zaman hasar alabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında şanzımanda kırık ya da çatlama meydana gelebilir. Ayrıca yağ kaçırma gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

3) Vites Değiştirirken Tepki Gecikmesi 

Zaman zaman arızalardan kaynaklı olarak vites değiştirirken araçtan geç tepki alınır. Örneğin araç park yerinden çıkarken şanzımanın “geri” konumundan “drive” moduna geçmesi bir kaç saniye sürüyor olabilir. Gaza basılıyor fakat şanzıman devreye girmiyorsa güç birkaç saniyeliğine tekerleklere gitmiyor demektir. Bu durum debriyaj sorunlarına işaret olabilir. Eğer debriyaj tamir edilmezse aracın şanzımanına veya volantına zarar verebilir. Ayrıca sıvı sızıntıları, düşük sıvı seviyeleri, aşınan dişliler ve selenoid sorunları şanzımanda kayma yapabilir.