Bütün Otomatik Şanzıman Çeşitlerini Bozabilecek Sürüş Hataları

Yarı otomatik, tam otomatik, DSG veya CVT şanzımanları korumanın yöntemleri aşağıda sıralanmıştır. Sürücü hatalarını minimize etmek şanzıman ömrünü yükseltecektir.

Aşağıda maddeler halinde verilecek olan hatalar yapılmadığı takdirde yeni nesil otomatik şanzımanlarda sorun yaşanması biraz zor olacaktır.

  • Vites değiştirme tuşuna basmadan vites değiştirmek
  • Ani kalkışlar yapmak
  • El frenini çekmeden önce P konumuna almak (Özellikle Rampalarda)

Bu son madde aslında en önemlisi çoğu otomatik vites kullanıcısı buna dikkat etmediği için şanzıman ve parçaları yıpranmakta ve ömürleri kısalmaktadır. Yokuş bir zeminde arabayı bırakacaksanız vitesi N konumuna alın ve el frenini çekin. El freni çekiliyken ve vites N konumundayken ayağınızı frenden çekin. Bu durum arabanın yükünün el frenine binmesini sağlayacaktır. Daha sonra tekrar frene basarak vitesi P konumuna getirin. Ve son olarak arabayı stop edin. Böyle yanmanız yokuş aşağı veya yukarı arabanın ağırlığının şanzımana binmesini önleyecektir.

Yukarıda anlatılan şanzıman çeşitlerine göre arıza belirtileri sizin rahat bir şekilde gözlemleyebileceğiniz şekildedir. Birde sizin farkedemeyeceğiniz sorunlar olabilir. Periyodik bakımları esnasında kontrol ettirmeniz şanzıman ömrünün uzaması için en büyük şartlandandır. Otomobil servisleri şanzıman yağını siz belirtmeden değişimini yapmazlar. Şanzıman yağının ömürlük olduğunu söylerler. Fakat sizin 50 veya 60 bin kilometrede bir değiştireceğiniz şanzıman yağı, şanzımanın ömrünü inanılmaz derecede arttıracaktır.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse bu arızalardan kurtulma yöntemleri; 

Şanzıman arızası meydana gelmeden önce yaptıracağınız periyodik kontroller ve düzenli yağ değişimleri şanzıman arızalarının önüne geçecek ve paranızın cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

Araba alırken sadece ekspertiz raporuna güvenmeden şanzımandan anlayan bir servise de göstermenizde fayda olacaktır. Çünkü motor kadar önemli parça olan şanzıman arızalarında yolda kalacağınız gibi maliyetleri de fazla olacaktır.